"Въпреки предварителния ми ангажимент, че пред Вас ще бъда пределно искрен - по отношние на охраната ми няма да мога да бъде полезен, тъй като това не е мое решение. Бях поканен от директора на НСО. Опитвах се два месеца да отложа тази охрана - не се чувствам комфортно с нея. Казаха ми ,че ми се налага охрана, но не пожелаха да ми кажат каква опасност има. Това не е привилегия, това е ограничена свобода", това заяви в предаването „Дикoff" председателят на ДПС Лютви Местан на въпрос относно личната му охрана.
„Когато ДПС оставя въпроси свързани с правата и свободите, позиците на ДПС не могат да се сведат до някакво тактическо съображение. Би било обидно за същността на партията и на самия проблем - няма как да се определи това като театър. Ние забелязваме нещо прекалено сериозно и дори опасно. Етническото напрежение не е само мит, а е и опасна реалност. В парламента - Атака, БСП и ГЕРБ са в бясна надпревара за това кой ще има по-голям принос в това да се ограничат тези права. Те образуваха едно парадоксално, антиевропейско мнозинство. Аз ще бъда глобен, ако изтърва няколко думи на майчиния ми език. Ние водим кампанията на български, но когато се налага го казваме и на майчин - това ще се наказва. Не можем да останем безмълвни, ние устояваме правата си и това не може да се бърка с нагнетяване на етническо напрежение", заяви Местан.
Лидерът на ДПС заяви, че трябва да се зададе въпроса кое е това, което нагнетява етническия проблем: „Тезата на Борисов преди няколко години, че целите на възродителния процес са били правилни, но методите - не. Той изгради цялостна концепция - да не се сменят имената, но новородените да се кръщават само с български имена. Това е истинската провокация срещу етническия мир", каза той.
По отношение на изказването на Хафъзов в парламента Местан заяви, че е знаел, че той ще приеме отрицателно това, което се е случило впоследствие: „Проблемът тук е начинът, по който се възприе неготово изказване. Никой не разбра, че той говори за български граждани - това бяха имена на български граждани".
В мита за ловната дружинка на Местан имало истина само в това, че едно от хобитата му е ловът. Другите две са риболов и игра на бридж:
„Аз съм ловец. Не съм ходил обаче на лов с Пеевски. С Камен Костадинов също не съм се срещал. Митът за задкулисието е толкова варен, колкото е верен и този за медийния монопол на Пеевски. Направих си труда да намеря официална статистика - телевизионните оператори формират 39% от общественото мнение, радио - 25 , интернет - 21%, а печатните медии - само 9%. Колко процента от печатните медии в България държи Пеевски? Колко са вестници му? - не повече от 5/6% от всички вестници в България и около 1% от целия медиен пазар у нас. Това не може да бъде медиен монопол", каза още той.
Местан заяви, че Пеевски трябва да говори. Един политик трябва да се подлага на трудни и кръстосани разговори.
„Той има много неща, които трябва да каже. Той вече съобщи за срещите му с Цветан Цветанов. След като е казал „А" трябва да премине през „Б" и „В", за да стигне до „Ю" и „Я". Бих го призовал да говори, а не да мълчи. Цената на мълчанието му се заплаща от самия него и той става удобен и виновен за всичко. Той трябва да говори, защото хората, заради които мълчи, не заслужават неговото мълчание. Тогава ще излезе истинското задкулисие", допълни лидерът на ДПС.
По отношение на Христо Бисеров Местан заяви, че е говорил няколко пъти с него, след като той си е подал оставката, но последният е бил около месец след решението му да напусне. „Той в момента избира да не е пред вниманието на медиите и не желае публичност, което е негово лично решение", добави той.
„Виждам господ Ахмед Доган в изключително разположение на духа и в перфектна физическа форма. За последен път го видях вчера. Ходих при него, поговорихме си, пихме по едно кафе. Доган наистина не се занимава с оперативна политика, колкото и да Ви е странно. Властта му е не само формална - неговата неформална власт е неоспорима и от мен няма да чуете отричане на този факт. Същевременно и двамата не може да се съгласим, че на 19 януари миналата година се е извършила само една формална смяна на ДПС. Аз му благодаря, че ми предостави възможността да разгърна вижданията си за ДПС, колкото и да не се харесва това на нашите недоброжелатели", така Лютви Местан отговори на въпрос какво се случва с бившия лидер на партията.
Още: Опитва ли Пеевски да разцепи ГЕРБ? Прогнозите на Искрен Митев (ВИДЕО)
Още: Антон Кутев: Избори наесен бетонират ГЕРБ, после няма да са вече първи