Внесоха в НС доклада на комисията за проверка на КТБ

9369
Внесоха в НС доклада на комисията за проверка на КТБ
Снимка: БГНЕС

В деловодството на парламента е внесен докладът на Временна анкетна комисия за проверка на Корпоративна търговска банка. Документът е внесен малко преди 18.00 часа, предаде БГНЕС.

Преди по-малко от седмица тричленен състав на Софийския апелативен съд с председател Светла Божкова реши "делото КТБ" за спора за неплатежоспособността на Корпоративна търговска банка. САС реши, че КТБ е в несъстоятелност още от 20 юни 2014 г.

В началото на април тази година дойде и окончателното решение на Върховния административен съд, с което бетонира решението на БНБ за отнемане на лиценза на КТБ.

На 25 юни Народното събрание прие окончателно на второ четене промени в Закона за кредитните институции, които имат за цел отпадане на банковата тайна за банки в несъстоятелност. Поправките бяха изготвени от временната комисия за проверка на фактите и обстоятелствата около фалита на КТБ.

В шестмесечен срок след вписване в търговския регистър на решението за изпадане в несъстоятелност на дадена банка синдикът на банка в несъстоятелност ще оповестява имената физически и юридически лица и размера на техните влогове. Първоначалният текст на законопроекта предвиждаше оповестяването да се случва по изрично искане на директора на Фонда за гарантиране на влоговете или на финансовия министър, но вносителите се съгласиха тази част да отпадне и оповестяването да бъде автоматизирано.

Така синдинците ще оповестяват: физическите и юридически лица и размера на техните влогове, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия в отклонение от обявените от банката условия, които прилага към своите вложители, ако тези лица са извършили сделки със своите влогове след поставяне на банката под специален надзор; физическите и юридически лица и размера на техните кредити и на влогове, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия за период от две години преди датата на неплатежоспособността.

Осветлява се и информацията за физически и юридически лица, които са съобщили за прехвърляне на вземането си или са направили волеизявление за прихващана след поставяне на банката под специален надзор. Пада банковата тайна и за кредитни сделки, по които: не са договорени обезпечения или са договорени обезпечения на стойност по-ниска от размера на усвоения кредит; не са учредени по надлежен начин договорените обезпечения; не са запазени правата на заложния кредитор върху тях.

Ще бъде оповестена и информация за сделки, по които "имущество с произход от банката е предоставено на кредитополучател или други лица и размерът на която и да е от трансакциите надвишава 50 000 лева като лицата се разкриват последователно. Изискването за праг от 50 000 лева няма да се прилага за лица, заемащи висши държавни и други длъжности. Този текст има за цел да уреди изсветляването на един от основните начини, по които според депутатите е източвана КТБ, а именно чрез предоставяне на кредити на "кухи фирми", или т.нар. "пощенски кутии". Този текст също претърпя промяна от първоначалния му вариант поради опасения на юристи, че няма да изпълни целта си.

Изсветлена ще бъде и информацията за размера на влоговете и кредитите на политически партии, политици и държавници, както и членове на надзорния и на управителния съвет на банката и на юридически лица, с които те са в икономическа зависимост. В законопроекта е записано и определение за "икономическа зависимост", което гласи, че това са притежавани ценни книги, дялове в дружества с ограничена отговорност и командитни дружества, поименни акции в акционерни дружества, в това число придобити чрез участие в приватизационни сделки случаите на бонова приватизация. В този текст първоначално беше записано и изсветляването на лица, с които публични личности имат "политическа зависимост", но той отпадна поради факта, че депутатите на намериха механизъм, по който тази политическа зависимост да се провери и докаже.

Икономическата зависимост спрямо промените в закона ще бъде проверявана от Сметната палата, която ще предоставя информацията на синдиците. Сведенията ще се качват на сайта на Фонда за гарантиране на влоговете в банките.

Разпоредбите на този закон се прилагат и за производствата по несъстоятелност на банки, открити до влизането му в сила. В тези случаи 6-месечният срок за оповестяване на сведенията започват да текат от влизането в сила на закона.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Политика